Roman Tilcer

 

VZDĚLÁNÍ A OCENĚNÍ

  

2021

3. cena v 29. ročníku Překladatelské soutěže Jiřího Levého

Robert E. Howard – Sloní věž

 

2018

Nominace na cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu za rok 2017 v kategorii Nadějný nováček / počin roku / zvláštní cena za cyklus rozhovorů Tváře překladu pro XB-1

2016

Výherce mezinárodní soutěže Tvář překladu (The Face of Translation) zaměřené na propagaci literárního překladatelství (soutěž pořádala Evropská rada asociací literárních překladatelů – CEATL)

2015

Složena cambridgeská jazyková zkouška CAE (Certificate in Advanced English) – známka A, úroveň C2.

2013

Absolvován Kurz literárního překladu pořádaný Obcí překladatelů

2008

3. cena v 16. ročníku Překladatelské soutěže Jiřího Levého

Jeff Noon – Automatická Alenka

 

2006–2010

Univerzita Palackého v Olomouci

Získán magisterský titul – Učitelství českého jazyka a literatury pro 2. stupeň ZŠ

 

VYDANÉ PŘEKLADY

 

2022

Kevin Hearne – Rozbitý (připravuje Laser)

Robert E. Howard – Dobrodruh Conan (připravuje Argo)

N. K. Jemisin – Slunce ve stínu (připravuje Host)

John Gwynne – Stín bohů (připravuje Host)

Gwendolyn Kiste – Všemožné způsoby, jak umrtvit holku (Medusa)

Robert E. Howard – Sloní věž (Plav 2022/2)

 

2021

Anya Martin – Tráva (Medusa) 

Anya Martin – Sedmilhář (A2 2021/22)

N. K. Jemisin – Smrtící luna (Host)

Robert E. Howard – Sloní věž (Pevnost 2021/6)

Alistair Rennie – Chmurný Válečník (Planeta9)

Román byl magazínem Tvar a internetovým deníkem Sarden zvolen knihou roku

Joe Abercrombie – Půl války (Laser)

 

2020

N. K. Jemisin – Kamenné nebe (Host)

ed. Silvie Mitlenerová a Jaroslav Olša, jr. – Kuřata v hadí kleci (Argo); čtyři povídky:

​● Eliza Victoria – Příběhy z města

Macario D. Tiu – Curu

Miguel Syjuco – Listy v dešti

Soccoro A. Villanueva – Přece kvůli tomu nebudeme plakat

 

2019

Joe Abercrombie – Půl světa (Laser)

N. K. Jemisin – Brána z obelisků (Host)

Alistair Rennie – Chmurný Válečník (ukázka z románu, A2 2019/17)

Kevin Hearne – Nahraný (Laser)

 

2018

ed. Gardner Dozois – Kniha mečů (Argo); jedna povídka:

Scott Lynch – Kouř ze zlata je sláva

Joe Abercrombie – Půl krále (Laser)

N. K. Jemisin – Páté roční období (Host)

Kniha získala cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu v kategorii Nejlepší zahraniční kniha

Becky Masterman – Sůl do rány (MOBA)

 

2017

Jess Kidd – Živel (Host)

ed. Ian Whates – Legendy: Povídky na počest Davida Gemmella (Perseus)

Becky Masterman – Boj se tmy (MOBA)

 

2016

Alan Campbell – Železný anděl (Laser)

Alistair Rennie – článek Meč a magie (XB-1 2016/11)

Robert Littell – Amatér (MOBA)

Alex Shvartsman – Hi-tech víly a patálie s Pandorou (XB-1 2016/1)

2015

Blake Charlton – Čarotepec (Laser)

Becky Masterman – Běsni a zuř (MOBA)

David Gemmell – Ozvěny velké písně (Perseus)

Ted Kosmatka – Do hlubin smrti (XB-1 2015/5)

Kevin Hearne – Gaiin štít: Příběhy Železného druida (Laser)

Joe Haldeman – Třísté výročí (XB-1 2015/4)

Alex Shvartsman – Jak babičce vysvětlit boha Cthulhu (XB-1 2015/2)

 

2014

Kevin Hearne – Napálený (Laser)

C. C. Finlay – Politický důstojník (XB-1 2014/8)

David Gemmell – Bílý vlk (Perseus)

Derek Künsken – Cesta Jehly (XB-1 2014/4)

2013

Scott Lynch – Postavil zeď, aby ji zbořil (XB-1 2013/12)

David Gemmell – Pád králů (Perseus)

Kevin Hearne – Odpoutaný Kaibab (Pevnost 2013/10)

Kevin Hearne – Praštěný (Laser-books)

Kniha byla nominována na Cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu v kategorii Nejlepší fantasy a horor roku 2013

 

2012

ed. Jonathan Strahan – Nejlepší science fiction a fantasy 2011 (Laser); pět povídek:

E. Lily Yu – Vosy kartografky a včely anarchistky

Kij Johnson – Muž, který přemostil mlhu

M. Rickert – Veledílo malíře mrtvol

Peter Watts – Malak

Robert Reed – Žena odchází z pokoje

Kevin Hearne – Klan Rathskellerovců (Pevnost 2012/12)

Kevin Hearne – Proklatý (Laser)

Catherynne M. Valente – Velmi rychle a potichu (XB-1 2012/11)

David Gemmell – Štít hromu (Perseus)

John C. Wright – Mlhy Věčnosti (Laser)

Brad R. Torgersen – Průzkumníci (XB-1 2012/09)

Kevin Hearne – Prohnaný (Laser)

Kniha byla nominována na Cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu v kategorii Nejlepší fantasy a horor roku 2012

 

2011

ed. Jonathan Strahan – Nejlepší science fiction a fantasy 2010 (Laser); čtyři povídky:

James Patrick Kelly – Plus mínus

John Kessel – Iterace

Ian Tregillis – Zátiší: šedesátková pohádka

Peter Watts – Věci

Tim Powers – Silou svého zraku (Laser)

David Vann – Ostrov Sukkwan (Argo)

Scott Lynch – Rudá moře pod rudými nebesy (Laser)

ed. Lou Anders a Jonathan Strahan – Meče a temná magie (Laser); tři povídky:

Steven Erikson – Kozy a Sláva

Michael Moorcock – Rudé perly: Elrikův příběh

Scott Lynch – Mezi policemi

2010

ed. Gardner Dozois a Jonathan Strahan – New Space Opera 2 (Laser); tři povídky:

John Kessel – Události předcházející Helvetskému obrození

Justina Robson – Třeštivřesk

John Scalzi – Příběh Šibalky

John C. Wright – Poslední Strážce Věčnosti (Laser)

 

2009

Alistair Rennie – ChmurnýVálečník potkává syny Urvalovy (Pevnost 2009/10)

Scott Lynch – Lži Lockeho Lamory (Laser)

Kniha obdržela Cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu v kategorii Nejlepší fantasy a horor roku 2009

Henry Kuttner – Elak z Atlantidy (Laser)

 

2008

ed. Ann a Jeff VanderMeerovi – New Weird: Trochu divná fantastika (Laser); jeden příspěvek:

Diskuze o New Weirdu: vznik pojmu

ed. Gardner Dozois a Jonathan Strahan – New Space Opera (Laser); jedna povídka:

James Patrick Kelly – Štěpení opěr

 

roman tilcer full

Foto: Lenka Šafářová